top of page

Průvodce výstavou

 

Nikdy jste nebyli na výstavě? Nevíte, co všechny ty zkratky vlastně znamenají? Tady je menší průvodce:

 

Výstav máme několik typů: od Oblastních, Krajských, přes Národní, až k Mezinárodním. Ty jsou pro všechna plemena. Pak jsou ještě speciální či klubové výstavy - pro určitě plemeno.

 

Posuzování na všech výstavách probírá v takzvaném "kruhu" - což je většinou vyznačený čtverec nebo obdelník :) Vždy nastoupí celá třídy, rozhočí se podívá na všechny zúčastněné, poté začne buď posuzovat jednotlivce, nebo ještě porovná pohyb - tzn. běžíme dokola. Při posouzení jednotlivce předstoupíme před rozhodčího, okamžitě psa stavíme do postoje (prosím, nepřetahujte psovi nohy podle sebe, lepší nechat stát přirozeně). Rozhodčí se vždy táže na věk, podívá se na zuby, ošahá a ohmatá a poté diktuje zapisovatelce posudek - v této době musí být pes v postoji. Posudek pak získáte po posouzení plemene.

 

Základ pro všechny výstavy je stejný:

 

Třídy:

 

štěnata: 4 - 6 měsíců

 

dorost: 6 - 9 měsíců

 

mladí: 9 - 18 měsíců

 

mezitřída: 15 - 24 měsíců

 

otevřená: od 15 měsíců

 

pracovní: od 15 měsíců po získání potřebné zkoušky 

 

šampionů (vítězů): od 15 měsíců po udělení titulu šampiona krásy (u třídy vítězů stačí titul Národní vítěz, či Vítěz speciální

 

nebo klubové výstavy)

 

veteránů: od 8 let

 

čestná: vypisuje se sporadicky, nepočítá se do průběhu výstavy, od 15 měsíců, po získání potřebných titulů

 

 

Hodnocení:

Opakuje se základní hodnocení a to:

 

třída mladých - veteráni:

 

V - Výborná (Excellent)

 

VD - Velmi dobrý (Very Good)

 

D - Dobrý (Good)

 

 

štěňata a dorost:

 

VN - Velmi Nadějný (Very Promising)

 

N - Nadějný (Promising)

 

Pokud pejsek něčím neodpovídá standardu včetně chování, může rozhodní udělit NEPOSOUZEN.

 

Po rozdání známek se přiřadí pořadí pro 1. - 4. místo (např. V1, V2, VD3, D4)

 

Na Krajské výstavě potom nejlepší ze třídy získává titul Vítěz třídy a nejlepší z celého plemeno potom Krajského vítěze - stejně je to s oblastní výstavou.

 

Na ostatních výstavách získává první ve třídě MLADÝCH titul CAJC (pokud získal hodnocení V a rozhodčí uzná za vhodné titul udělit - což dělat nemusí). V ostatních třídách (kromě veteránů a čestné) získává nejlepší titul CAC a druhý nejlepší res. CAC - titul, který se dá použít v případě, že pes s CAC je již uznaným šampionem . opět platí to, že rozhodčí ani jeden titul udělit nemusí.

 

Psi ocenění titulem CAC potom soupeří o titul Národní Vítěz - v případě národní výstavy, CACIB v případě mezinárodní, Vítěz speciální či klubové výstavy v případě klubové výstavy. Vždy nejlepší pes a fena. Takto oceněného psa či fenu nahrazuje konkurent ze třídy, jestli že má titul res.CAC a dále se soutěží v případě mezinárodní výstavy o res. CACIB - opět se dá použít v případě, že oceněný titulem CACIB je již mezinárodním šampionem.

 

Jedinci s titulem CAJC soutěží o titul nejlepšího mladého - BOJ.

 

V čestné třídě se získává pouze Vítěz čestné třídy. Ve Veteránech se pak rozhoduje z prvních v pořadí o BOV - nejlepší veterán.

 

BOJ, CACIB (nebo NV či VKV - VSV), BOV jdou potom do závěrečného kola o nejlepšího z plemene - BOB. Někdy se zadává ještě BOS - výherce opačného pohlaví než je BOB.

 

BOB a BOJ pak jdou do závěrečného kola celé výstavy. Kde lze získat jak Vítězství ve skupině - BIG - udělují se první tři místa (někdy 5) v případě BOB, BOJ se vybírá potom ze všech plemen o nejlepšího mladého výstavy. BIG potom jsou o BIS nebo BOG - pokud je výstava 2denní, BIS je výherce celé výstavy, BOG je výherce jednoho ze dvou dní, Dva výherci BOG jdou poté spolu o BIS.

 

BIS funguje i na klubové výstavě bulíků, pokud je otevřená i pro mini.

 

Na klubovkách se potom občas zadávají speciální tituly jako Nejlepší hlava, nejlepší pohyb, nejlepší bílý jedinec, nejlepší barevný jedinec, nejlepší vystavovatel.

 

Na výstavách také funguje Junior handling - soutěž pro mladě handlery - vystavovatele. 

 

 

Co na výstavy budete potřebovat?

Nejprve je nutné přihlásit se a zaplatit poplatek. Vše nalzente na stránkách jednotlivých výstav. Přihlášku vyplníte podle PP. U bulíků se nezadává délka srsti ani nemusíte velikost. Po přihlášení dorazíte na výstavu, kde si vyzvednete katalog - se vstupním listem, který obdržíte předem. Na něm také zjistíte, kde probíhá přejímka psů - aneb hlášeno toho, že jste přítomni a obdržení "startovního" výstavního čísla, které si připevníte na sebe. Na toho jsou nejlepší výstavní klipsy nebo obaly. Někdy lze číslo i nalepit, ale toho profesionální handler nedělá. 

Další potřebnou věcí je výstavní vodítko. Ne klasické, na kterém venčíte. Výstavní vodítko je jednoduchá šňůra, nejlépe klasicky se stahující jako laso, aby se pejsek v kruhu nevyvlékl. 

Dříve se v kruhu mohli používat pamlsky, teď se jedná o tom, že by to mohlo být zakázáno, doporučuji tedy fixaci nahračku, láhev, cokoli jiného. Pomocný je pak pamslkovník, do kterého můžete uložit i hračku.

Oblečení: ŽÁDNÉ TEPLÁKY, KECKY A SPORTOVNÍ OBLEČENÍ! Výstava je slavností událost, oblékněte se tak. Prezentujete svého psa, tak z toho vycházejte. Nemyslím tím plesovky, ale klasické oblečení jako u žen: silonky, cukně, košile, nebo kalhoty, top. U pánů je fajn obléct košili nebo sako.

Rady na závěr: nikdy nenechávejte psa samotného bez dozoru v kleci, zbytečně nebuďte na psa zlí, udělejte z toho radostnou událost, pokud pes umí stát, tak mu nepřendavejte nohy - pokud to nevyžaduje úprava vad, nechoďte do kruhu oblečeni jak na venčení :)

 

informace o šampionátech naleznete potom v dalším článku :)

 

bottom of page